Zajednica opština izdejstvovala povećanje učešća države u korist dnevnih centara
08.11.2024

Nakon javnog zagovaranja za potrebom većeg učešća države u troškovima dnevnih centara za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, kroz učešće sektretarke za društvene djelatnosti na sjednicama Odbora za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore, kao i učešćem  izradi stateških dokumenata i podzakonskih akata, Izjašnjenjem Odobra za društvene djelatnosti, Zajednica opština Crne Gore je izdejstvovala da Ministarstvo socijalnog staranja, demografije i brige o porodici poveća  svoje učešće u troškovima dnevnih centara sa 250 eura na 265 odnosno na 330 eura po korisniku. Ovaj važan korak ka finansijskom jačanju usluge dnevnih centara je samo dio napora koji Zajednica opština Crne Gore zagovara u ovoj oblasti u prethodnom periodu a to je da usluge dnevnih centara ne budu na isključivom teretu lokalnih samouprava I njihovih budžeta imajući u vidu da usluge dnevnih centara nisu u prioritetnoj nadležnosti opštine. Ivana Nedović, sekretarka Odbora za društvene djelatnosti je na 15. Sjednici Odbora za ljudska prava I slobode, Skupštine Crne Gore istakla je da je Zajednica opština u zvaničnom izjašnjenju ministarstvu tražila da ovaj iznos participacije opštine bude 30% ukupnih troškova dnevnih centara, da se ostali troškovi preraspodjele prema resorinim ministarstvima: Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstva prosvjete.

“Jer kao što i je I Nacrtom strategije deinstitucionalizacije predviđeno – dnevni centri će pružati integrisane usluge nakon što se utvrde Zakonom o socijalnoj I dječjoj zaštiti i predviđena je izrada analize načina uspostavljanja finasiranja I funkcionisanja ovih integrisanih usluga.  Smatramo da je jako važno da se ova analiza pripremi kako bi se na adekvatran način integrisane usluige utvrdile I Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti” istakla je Nedović.

Ona je podsjetila da je obaveza opština da prema ovoj Strategiji zaštite od diskriminacije lica sa invaliditetom I promocije jednakosti 2022- 2027 da sve opštine do kraja ovog perioda treba da donesu lokalni akcioni plan za zaštitu od diskriminacije lica sa invaliditetom I promociju jednakosti.

Zajednica opština jeste donijela model ovog lokalnog Akcionog plana i uputila ga svim opštinama na korišćenje. Opština Berane je po ovom modelu donijela prijedlog ovog lokalnog plana i čeka se usvajanje na Skupštini opštine a, kada su u pitanju lokalne samouprave, Zajednica u je komunikaciji sa njima uvidjela da problem u donošenju ovog lokalnog akcionog plana  nije nedostatak volje nego nedostatak ljudskih resursa I finansijskih resursa za realizaciju ovih aktivnosti.

“Mi ćemo u Zajednici opština do kraja godine organizovati promociju I prezentaciju ovog modela sa predstavnicima lokalnih samouprava I pozvaćemo I resorno ministarstvo

da to uradimo u partnerskom odnosu, da približimo opštinama metodologiju izrade ovoga lokalnog plana I da ih na taj način podstaknemo da zaista u što kraćem roku pristupe izradi svog lokalnog akcionog plana, čime bi  lokalne samouprave realizovane ovu preporuku Izvještaja o realizovanju strategije za 2022-2023. Godinu” istakla je Nedović.

Druga preporuka koja se odnosi na lokalni nivo jeste prilagođavanje objekata u javnoj upotrebi. Nedović je pojasnila da su u Izvještaju na strani od 98 do 108 navedene konkretno aktivnosti lokalnih samopuprava u smislu aktivnosti na planu unapređenja položaja lica sa invaliditetom

Ono što jeste interesantno je da većina objekata u kojima građani ostvaruju neka svoja prava u vlasništvu organa državne uprave iako su na teritoriji lokalne samouprave. Obaveza prilagođavanja pristupačnosti ovih objekata je u nadležnosti resornih ministarstava.

“Kada govorimo o objektima koji su u javnoj upotrebi u vlasništvu opštine lokalne samouprave su preduzele konkretne aktivnosti, I to ne samo kada su u pitanju organi lokalnih samouprava, nego I državni organi na njihovoj teritoriji” istakla je Nedović I navela primjere opština Tivat, Cetinje, Podgorica… Zajednica opština je, kako je istakla Nedović, i kroz neke svoje projektne aktivnosti pokušala da predstavi međunarodnim donatorima važnost pristupačnosti pa je u projektu koji se ticao alternativnih vidova saobraćaja uspjela da ubijedi donatora da određeni dio sredstava uloži u prilagođavanje objekata u opštinama Rožaje I Bar za objekte gdje je  zgrade opštine i gdje su sportski i kulturni centar u ovim opštinama.

Kategorija: