Zajednica opština Crne Gore i Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, u saradnji sa Upravom za kadrove, organizovali su, danas u Podgorici, predstavljanje programskih dokumenata bilateralnih, trilateralnih i transnacionalnih programa koji će biti finansirani u okviru IPA II za programski period 2014-2020, na kojem su učestvovali predstavnici lokalnih samouprava.
Cilj sastanka bio je da se predstavnici jedinica lokalne samouprave upoznaju sa ciljevima programa, tematskim prioritetima i planiranim aktivnostima, te da daju predloge i sugestije od značaja za lokalnu samoupravu radi njihovog aktivnijeg uključivanja u programe saradnje.
Učesnike je pozdravila direktorica Uprave za kadrove Svetlana Vuković, koja je ukazala na dobru saradnju sa Zajednicom opština i svim jedinicama lokalne samouprave u Crnoj Gori , a koja se realizuje kroz sprovođenje obuka usmjerenih na jačanje kapaciteta lokalnih samouprava kako bi iste unaprijedile svoj rad i poboljšale kvalitet u pružanju usluga. Naglasila je da novi koncepti rada uslovljavaju usvajanje novih znanja i vještina i da su evropski fondovi važni upravo za postizanje ovih ciljeva.
U uvodnom obraćanju, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić je istakao da evropski fondovi predstavljaju značajan izvor finansiranja za crnogorske opštine i da su u programskom periodu 2007-2013 naše opštine kroz razne programe pripremile uspješno implementirale veliki broj projekata. “Pored iskustva u realizaciji projekata koje finansira Evropska unija, kroz projekte bilateralne i transnacionalne saradnje, naglasak je stavljen na razmjenu iskustava među državama, što je od velikog značaja za primjenu inovacija i razvoja opštinskih usluga i službi na primjerima dobre prakse i naučenim lekcijama, jer se na taj način uz manja ulaganja dolazi do kvalitetnih rešenja”, istakao je Bojadžić.
Generalna direktorka za koordinaciju programa pomoci EU Ivana Petričević je istakla važnost snaženja kapaciteta lokalne samouprave u procesu pristupanja Evropskoj uniji kako bi bili spremni za korišćenje strukturnih fondova kada Crna Gora postane članica EU. Podsjetila je da će Crna Gora, u okviru finansijske perspektive 2014-2020 učestvovati u devet prekograničnih i transnacionalnih programa: četiri bilateralna (sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Kosovom i Srbijom), dva trilateralna (Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora i Italija – Albanija – Crna Gora) i tri transnacionalna programa (Dunavskom, Mediteranskom i Jadransko-jonskom programu). Izrazila uvjerenje će jedinice lokalne samouprave kroz realizaciju budućih prekograničkih programa imati još uspješnije rezultate i doprinijeti unapređenju saradnje i poboljšanju socio-ekonomske situacije građana.
Direktorka Direkcije za programe prekogranične saradnje Ivana Glišević Đurović predstavila je proces programiranja i tematske prioritete bilateralnih i trilateralmnih programa, koji su definisani u skladu sa relevantnim EU strategijama, prioritetima partnerskih zemalja i stečenim iskustvom iz pomenutih programa. Zajednički tematski prioriteti svih bilateralnih programa su Promocija turizma, kulturnog i prirodnog nasljeđa; Zaštita životne sredine; Podsticanje zapošljavanja, mobilnosti radne snage i socijalne inkluzije. Napomenula da su online konsultacije povodom bilateralnih programa otvorene do 18. jula, kako bi nakon toga sve sugestije i komentari zainteresovanih strana bili poslati Evropskoj komisiji na razmatranje.
Šefica Kancelarije za koordinaciju i horizontalna pitanja Tijana Ljiljanić je predstavila tematske prioritete i ciljeve Dunavskog programa, Jadransko-jonskog programa i Mediteranskog programa. Transnacionalni programi treba da doprinesu dugoročnom razvoju navedenih regija i jačanju transnacionalne, ekonomske i društvene saradnje.
Nakon svake od prezentacija, predstavnici jedinica lokalnih samouprava su izrazili interesovanje za aktivno učestvovanje u pripremi nacrta Operativnih programa i postavili su brojna pitanja koja su od značaja za uspješno kandidovanje projekata, te dobili adekvatne odgovore i upustva od predstavnika Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, o daljim koracima.
Zaključak sastanka je da sve jedinice lokalne samouprave svoje komentare, predloge i sugestije na nacrte Operativnih programa dostave Zajednici opština, do 15. jula tekuće godine, koja će ih nakon objedinjavanja dostaviti Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija.