Zajednica opština Crne Gore (ZOCG) i Predstavništvo UNICEF-a u Crnoj Gori, potpisali su danas Мemorandum o saradnji u promociji, ostvarivanju i praćenju prava djeteta u našoj državi.
Memorandum je u ime Zajednice opština potpisala generalna sekretarka Mišela Manojlović, dok je u ime UNICEF-a potpis na ovoj važan dokument stavila Sabina Žunić, zamjenica šefa Predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.
Manojlović je izrazila zahvalnost UNICEF-u na spremnosti za saradnju i podršci koju daju u cilju podizanja kvaliteta života djece i odrastanja u Crnoj Gori.
– Vjerujem da je dokumet koji smo potpisali odlična osnova za kvalitetnu saradnju crnogorskih lokalnih samouprava i UNICEF-a u realizaciji ciljeva održivog razvoja u oblasti zaštite djece i dječjih prava. Memorandumom su veoma detaljno navedeni konkretni ciljevi, kao i brojne aktivnosti i način njihovog realizovanja. Ovo će nam omogućiti efikasniji monitoring i mjerenje uspjeha i kvalitativnih pomaka do kojih ćemo zajedničkim naporima i saradnjom sasvim sigurno doći – rekla je Manojlović.
– UNICEF prepoznaje činjenicu da su lokalne samouprave najbliže korisnicima i stoga, najbolje upoznate sa njihovim potrebama i načinom kako na identifikovane potrebe odgovoriti u lokalnom kontekstu. Uvjerena sam da danas, potpisivanjem Memoranduma o saradnji, obilježavamo početak uspješne saradnje usmjerene ka adekvatnom rješavanju izazova sa kojima se suočavaju djeca i mladi na lokalnom nivou, na sistematičan i efikasan način, uz jednako uvažavanje njihovih prava i smisleno učešće u procesu odlučivanja – poručila je Žunić.
Potpisnici dokumenta obavezali su se da ulažu napore u promociju i bolje ostvarivanje, praćenje i budžetiranje prava djeteta na lokalnom nivou, sa fokusom na nacionalne prioritete prepoznate u Nacionalnom programskom dokumentu za Crnu Goru 2023-2027: socijalna i dječija zaštita, obrazovanje, zdravstvo, rani razvoj djeteta, javne finansije za djecu, praćenje prava djeteta i učešće djece i mladih u radu lokalnih samouprava.
Saradnja će biti posebno prilagođena socijalnoj inkluziji i zaštiti romske i egipćanske zajednice, djece koja žive u siromaštvu, djece sa smetnjama u razvoju, djece bez roditeljskog staranja, djece žrtava nasilja i eksploatacije, djece koja žive u ruralnim područjima, domaćinstava koja vode žene i drugih marginalizovanih i ranjivih grupa, kao i kreiranju ciljanih mehanizama za njihovo učešće u procesu odlučivanja, jednak pristup uslugama i pružanju usluga.
UNICEF i ZOCG planiraju da preduzmu niz međusektorskih aktivnosti kako bi omogućili integrisano pružanje usluga na osnovu sprovedenih analiza situacije, dostupnih dokaza, budžetiranja i praćenja. Glavni cilj je jačanje institucionalne saradnje na lokalnom nivou u različitim oblastima, kao što su siromaštvo, nasilje, zdravstvo, obrazovanje i jača koordinacija između službi i lokalnih institucija kako bi se pružila bolja podrška ugroženoj djeci i starateljima/porodicama.
UNICEF će zajedno sa ZOCG uspostaviti mehanizam za upravljanje saradnjom. Cijeli program buduće saradnje osmišljen je tako da djeluje komplementarno i pruža podršku aktivnostima koje sprovodi ZOCG, sa posebnim fokusom na podršku u izradi modela strateških dokumenata i lokalnih akcionih planova za mlade, koji posebno tretira romsku i egipćansku populaciju, kao i modele lokalnih planova za ostale ranjive kategorije.