U Crnoj Gori trenutno devet opština priprema kapitalne investicione projekte prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda. U pitanju su opštine Bijelo Polje, Cetinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Plav-Gusinje, Pljevlja i Rožaje. Kada je u pitanju planiranje projekta, Cetinje, Plav-Gusinje se nalaze u fazi izrade idejnog projekta, dok su Nikšić, Pljevlja, Rožaje u fazi izrade tenderske dokumentacije za odabir izvođača radova. Kada je u pitanju implementacija investicionih projekata, u fazi ugovaranja izvođača radova su Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, ugovaranja nadzora nad izvođenjem radova odnosno konsultanta Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Rožaje dok su u fazi izrade glavnog projekta Plav-Gusinje, Pljevlja i Rožaje.
„Nijedna država ne može funkcionisati bez sistema lokalne samouprave. Opštine u Crnoj Gori su veoma različite, imaju različite uslove kako za rad tako i u odnosu na to kakve uslove im nalažu i priroda i geografija, tako da svaka opština ima i drugačije probleme, ali svima je zajedničko da mogu koristiti evropska finansijska sredstva iz Plana rasta“ istakao je člana Evropskog parlamenta i stalni izaslanik za Crnu Goru Marjan Šarec nakon sastanka sa gradonačelnikom Podgorice prof. dr Sašom Mujovićem, predsjednicima opština Žabljak Radošem Žugićem, Bar Dušanom Raičevićem, Tivat Željkom Komnenovićem i generalnom sekretarkom Zajednice opština Crne Gore Mišelom Manojlović.
Važnost uvođenja deliberativnih praksi u okviru redovnih aktivnosti lokalnih samouprava i kontinuirana razmjena znanja i iskustava među lokalnim vlastima u regionu, istaknuti su kao zaključci drugog sastanka Zajednice prakse za deliberativnu demokratiju u jugoistočnoj Evropi, u okviru regionalnog projekta „Promovisanje deliberativne demokratije i inovativnih pristupa u građanskom učešću u jugoistočnoj Evropi“. Projekat implementira Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope u partnerstvu sa NALAS-om, uz finansijsku podršku Njemačke.
Neophodno je razviti set vaninstitucionalnih usluga, obezbijediti mnogo veća sredstva i bolju saradnju svih sektora koji odlučuju o pravima djece bez roditeljskog staranja ili im pružaju usluge, zaključeno je na sastanku Generalne sekretarke Mišele Manojlović sa Snežanom Mijušković, zamjenicom Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i Jelenom Gluščević, direktoricom Centra za prava djeteta.
Sastanak člana Evropskog parlamenta i stalnog izaslanika za Crnu Goru Marjana Šareca sa gradonačelnikom Podgorice prof. dr Sašom Mujovićem i predsjednicima opština Žabljak Radošem Žugićem, Bar Dušanom Raičevićem, Tivat Željkom Komnenovićem i Bijelo Polje Petrom Smolovićem biće održan sjutra (četvrtak 30. januar 2025.) u Zajednici opština Crne Gore, Ulica Avda Međedovića 138, Podgorica, sa početkom u 09.00 časova.
Sastanku će prisustvovati i generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore Mišela Manojlović.
Sastanak člana Evropskog parlamenta i stalnog izaslanika za Crnu Goru Marjana Šareca sa gradonačelnikom Podgorice prof. dr Sašom Mujovićem i predsjednicima opština Žabljak Radošem Žugićem, Bar Dušanom Raičevićem, Tivat Željkom Komnenovićem i Bijelo Polje Petrom Smolovićem biće održan sjutra (četvrtak 30. januar 2025.) u Zajednici opština Crne Gore, Ulica Avda Međedovića 138, Podgorica, sa početkom u 09.00 časova.
Sastanku će prisustvovati i generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore Mišela Manojlović.
Analiza postojećeg stanja za uspostavljanje integrisanog okvira za planiranje održive urbane mobilnosti na Zapadnom Balkanu, sa posebnim osvrtom na nacionalnu podršku za planiranje održive urbane mobilnosti u Crnoj Gori, bila je tema radionice „Integrisani okvir za planiranje održive urbane mobilnosti na Zapadnom Balkanu – Nacionalna podrška za planiranje održive urbane mobilnosti u Crnoj Gori“ koju je organizovala Zajednica opština Crne Gore u saradnji sa Otvorenim regionalnim fondom za jugoistočnu Evropu – Energija, transport i zaštita klime (ORF ETC), podprojekat ProSUMP. Projekat implementira GIZ-a, u ime njemačke Vlade.
Gorući problem crnogorskih opština uzrokovan je pravnim prazninama i neadekvatnim rješenjima u više zakona koji regulišu lokalne javne prihode, što je određenoj grupi advokata omogućilo milionske prihode, saopštila je generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore, Mišela Manojlović.
Ona je kazala da su ti advokati razvili čitav biznis od tipskih žalbi na poreska rješenja i da pustoše lokalne budžete, ne samo finansijski stabilnih opština, već i onih najmanjih, kakva je Zeta, što je, prema njenim riječima, nedopustivo.
Danas je u Podgorici održan sastanak rezidentnog koordinatora UN u Crnoj Gori Dijega Sorilje i generalne sekretarke Zajednice opština Crne Gore Mišele Manojlović. Tema sastanka bila je upoznavanje sa aktivnostima i radom Zajednice opština, kao i dosadašnja saradnja sa agencijama UN u Crnoj Gori i mogućnostima za njeno unaprijeđenje.
Zajednica opština Crne Gore će i u ovoj godini nastaviti da finansira projektnu dokumentaciju opština iz sopstvenih sredstava sa cca 700.000 eura. Podsjećamo da je za finansiranje izrade ili revizije tehničke dokumentacije za izgradnju, odnosno rekonstrukciju lokalne infrastrukture, i to studija izvodljivosti, idejnih rješenja, idejnih projekata, glavnih projekata, revidovanih glavnih projekata, projekata izvedenih objekata, elaborata uticaja na životnu sredinu i druge tehničke dokumentacije Zajednica opština Crne Gore u prethodnoj godini opredijelila 475,418.38 eura.
Pravo učešća u postupku raspodjele po javnom pozivu imaju jedinice lokalne samouprave koje su korisnice Egalizacionog fonda.