U Strazburu je u toku 48. zasjedanje Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope, koje okuplja predstavnike iz čitave Evrope sa ciljem jačanja lokalne demokratije i razmjene iskustava u rješavanju ključnih izazova sa kojima se suočavaju lokalne i regionalne zajednice.
Ovogodišnje zasjedanje traje od 24. do 27. marta, a teme diskusija obuhvataju podršku Ukrajini za obnovu i razvoj, stanje lokalne i regionalne demokratije u Gruziji, strano miješanje u lokalne izbore, problem beskućništva u evropskim gradovima, trgovinu ljudima radi radne eksploatacije i nasilje nad ženama u politici.
Delegaciju Crne Gore na ovom zasjedanju čine šef delegacije i predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović, članica delegacije i predsjednica Skupštine Glavnog grada dr Jelena Borovinić Bojović, kao i Milica Radojičić, sekretarka Delegacije Crne Gore u Kongresu. Ovogodišnjem zasijedanju prisustvuje i generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore Mišela Manojlović.
Dr Borovinić Bojović obratila se Kongresu tokom panela posvećenog nasilju nad ženama u politici, naglašavajući važnost stvaranja sigurnog okruženja za žene koje se bave javnim poslom. Istakla je potrebu za jačim institucionalnim mehanizmima zaštite, koji će omogućiti ženama da se slobodno i ravnopravno angažuju u političkim procesima, bez straha od nasilja, prijetnji ili diskriminacije. Takođe, upozorila je na značaj edukacije i promjene društvenih stavova kako bi se obezbijedila veća participacija žena u političkom životu i na svim nivoima vlasti. Pored toga, dr Borovinić Bojović je učestvovala i u panelu posvećenom monitoringu lokalnih izbora u Podgorici u septembru 2024. godine. Tom prilikom, govorila je o naporima koje je Glavni grad uložio u osiguranje fer i slobodnih izbora. Takođe, naglasila je potrebu za unapređenjem izbornog procesa, uz osiguranje konkretnih politika koje unapređuju život građana.
Zaključci zasjedanja naglašavaju ključnu ulogu lokalnih i regionalnih vlasti u podršci Ukrajini za obnovu i razvoj, kao i potrebu za jačanjem lokalne demokratije. Učesnici su istakli da su lokalni lideri najbliži građanima i da imaju ključnu ulogu u sprovođenju politika koje direktno utiču na kvalitet života. Takođe, naglašena je potreba za unapređenjem otpornosti lokalnih zajednica na globalne izazove, uključujući klimatske promjene, migracije i ekonomske krize. Posebna pažnja posvećena je važnosti međusobne saradnje gradova i regija u Evropi kako bi se osnažile demokratske institucije i poboljšala participacija građana u procesima donošenja odluka.
Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope nastavlja da pruža platformu za dijalog i saradnju među predstavnicima lokalnih i regionalnih vlasti, sa ciljem unapređenja demokratije, ljudskih prava i vladavine prava na lokalnom nivou.