Predsjednici svih primorskih opština za ukidanje preduzeća „Morsko dobro”

Predsjednici svih primorskih opština za ukidanje preduzeća „Morsko dobro”

Predsjednici svih šest primorskih opština zauzeli su danas zajednički stav da se inicira ukidanje Javnog preduzeća „Morsko dobro” (JPMD), kao i da se ingerencije za upravljanje obalnim područjem vrate lokalnim samoupravama. Ovaj stav je usvojen na drugom sastanku Radne grupe Zajednice opština Crne Gore (ZOCG) za predlaganje izmjena i dopuna Zakona o morskom dobru, koji je danas održan u Tivtu.

Predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović, koji je bio domaćin sastanka, istakao je da će se raditi na novoj zakonskoj regulativi u ovoj oblasti.

– Ako želimo da idemo u Evropsku uniju, moramo poštovati zakone. Mora se vratiti opštinama na upravljanje najvredniji resurs, a to je zona obalnog područja – rekao je on.

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić istakao je da je upravljanje morskim dobrom, pored saobraćaja, najveći problem primorskih opština.

– U proteklih 10 godina, osim jednog trotoara na području Opštine Kotor, „Morsko dobro” je investiralo nula eura, ko god da je bio na njegovom čelu. Prihodi se, dakle, naplaćuju, a kapitalnog budžeta nema – rekao je Jokić.

Ističući snažno zalalaganje da se ukine preduzeće „Morsko dobro”, on je predložio formiranje neke vrste regulatornog tijela koje bi se staralo o tome da upravljanje obalnim područjem bude  ujednačeno u svim opštinama. 

– U proteklih sedam godina, koliko je bilo ovakvih i sličnih inicijativa, nikada se nije desilo da su predstavnici svih primorskih opština, apsolutno jednoglasne u ovoj inicijativi. Imajući u vidu činjenicu da smo svi iz različitih političkih struktura, vjerujemo da će svi politički akteri u Crnoj Gori razumjeti da ovo nema apsolutno nikakve veze sa politikom, već je apel za razvoj naših gradova za koje smo odgovorni. Gradovi treba da gazduju sami sobom, a ne neko preduzeće –  istakao je Jokić.

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević ocijenio je da je aktuelni način upravljanja morskim dobrom kamen spoticanja za razvojne projekte i podsjetio da su opštine 2018. godine kroz izmjene Zakona o finansiranju lokalne samouprave ostale bez ijednog centa direktnih prihoda iz zone morskog dobra.

– Naš stav je iznad politike i koncipira se na razvojnih politikama. Ovo je u saglasju sa najavljenim izmjenama i dopunama zakonskih rješenja o lokalnoj samoupravi gdje se predlaže decentralizacija, a nemogućnost lokalnih uprava da upravljaju najvrednijim resursom je tipičan primjer centralizacije. Mi u Baru imamo problem i sa zaštićenim područjem Ncionalnog parka Skadarsko jezero, tako da je izazov upravljanja razvojnim politikama još i veći – istakao je Raičević.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu poručio je da se ne može dozvoliti da JPMD i dalje upravlja prostorom primorskih opština, da ubira prihode, ne primjenjuje zakonska rješenja i vrši diskriminaciju nad građanima.

– Ovo je naš politički stav, ali i stav odgovornih ljudi, i vjerujem da će sve donisioce odluka na nivou države natjerati da podrže naš predlog – kazao je Nimanbegu.

Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić ocijenio je da je zauzimanje zajedničkog stava svih u vezi sa budućim upravljanjem morskim dobrom istorijski momenat.

Potpredsjednica Opštine Budva Jasna Dokić podsjetila je da EU baštini decentralizaciju, a da se se postojanje preduzeća “Morsko dobro” kosi sa tim konceptom.

– Naš glavni resurs je izuzet iz naših ingerencija. Smatramo da ne treba raditi izmjene postojećeg već novi zakon i nadamo se da će Vlada podržati ovakav predlog koji je u interesu svih opština primorja.

Generalna sekretarka Zajednice opština Mišela Manojlović poručila je da je veoma važno usaglašavanje zvaničnih stavova svih opština o ključnim stvarima koje će sadržati inicijativa za izradu izmjena i dopuna Zakona o morskom dobru. Ona je ukazala da će ta inicijativa povući i  potrebu adaptacije još jednog broja zakona koji su povezani sa ovom oblašću, ističući da će Zajednica opština uraditi tu analizu kada za to dođe vrijeme.

Inicijativa za izmjene Zakona o morskom dobru planirana je Programom rada Zajednice opština za ovu godinu, koja je u tu svrhu i formarala Radnu grupu čiji su članovi predstavnici svih šest primorskih opština.

no images were found

Prethodna Opštine do sada povukle 124 miliona eura iz EU fondova

Zajednica Opština Crne Gore
Avda Međedovića 138
81000 Podgorica

Ponedjeljak – Petak: 7h – 15h

Newsletter

Najnovije vijesti, članci i resursi iz Zajednice opština, stižu direktno u vaš inbox svakog mjeseca.

© 2024 Zajednica Opština Crne Gore. Sva prava zadržana.

sr_ME
Skip to content