Migracije su pitanje lokalnih samouprava

Migracije su pitanje lokalnih samouprava

Migracije su pitanje lokalnih samouprava, zaključak je konferencije „Jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i regionalne saradnje za efikasno upravljanje migracijama“ koja je održana u Skoplju, u organizaciji Mreže asocijacija lokalnih samouprava u Jugoistočnoj Evropo-NALAS.

Na konferenciji je, u ime Zajednice opština Crne Gore, učestvovala Ivana Nedović, sekretarka Odbora za društvene djelatnosti. Iskustva o upravljanju migracijama podijelili su profesori sa univerziteta iz Turske, kao zemlje koja se u poslednih nekoliko godina suočila sa velikim talasom migracija. Pored njih, na panel diskusijama, iskustvo su podijeli predstavnici lokalnih samouprava iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, ali i ostali učesnici kroz pitanja i diskusije.

Iako je u Crnoj Gori, ali i zemljama u regionu, zakonom predviđena obaveza da država ima odgovornost za upravljanje migracijama i prihvatom i inkluzijom migranta, praksa je pokazala da su lokalne samouprave dale odgovor u prihvatanju migranata i obezbjeđivanju nephodnih usluga. To se prvenstveno odnosi na privremeni smještaj, odjeću i obroke, ali i pružanje adekvatne zdravstvene zaštite, potom uključivanje djece u obrazovni sistem, obezbjeđivanje pristupa  uslugama socijalne žaštite i na kraju obučavanje migranata za zanate kako bi se lakše zaposlili. Druga, ne manje važna uloga opština, jeste psihološka podška i uključivanje u migranata u život lokalne zajednice i integracija sa lokalnim stanovništvom. Opštine iz regiona su ogranizovale različite kulturne i sportske manifestacije u prihvatilištima, ali i pozivali migrante da učestvuju u društvenim događajima koje je opština organizovala za građane.

U pogledu odogovora na migracije, sa konferencije je poručeno da opštine moraju imati plan za upravljanje migracijama, u smislu bezbjednosti, obezbjeđivanje prihvatilišta, i svih usluga iz obasti zdravstvene i socijalne zaštite, uključivanje u obrazovanje, zaposlenje i integraciju u lokalnu zajednicu. Posebnu pažnju bi trebalo posvetiti predrasudama lokalnog stanovništva kroz širenje pozitivnih primjera integracije migranata, koje treba posmatrati kao ljudski kapital, a ne kao teret.

U tom smislu, veoma važnu ulogu imaju mediji, sa kojima bi lokalna samouprava trebalo da uspostavi saradnju za plasiranje pozitivnih poruka, kako bi migranti bili što bolje prihvaćeni.

Imajući u vidu da se Crna Gora, kao i u zemljama regiona, suočavaju sa problem nedostatka radne snage, adektvatnom pripremom migranata za tržište rada, ovaj problem bi u velikoj mjeri mogao biti riješen.

Da bi odogovor na upravljanje migracijama bio adektvatan, lokalna samouprava mora imati podršku države, kroz multisektorski prustup, odnosno uključivanje svih resora, i kroz obezbjeđivanje finansijskih sredstava iz budžete države ili iz projekata međunarodnih organizacija. Takođe, saradnja lokalnih samouprava sa nevladinim organizacijma bi olakšala rad na terenu, ali i otvorila mogućnost za zajedničko apliciranje za projekte kod međunarodnih donatora.

Previous JAVNI POZIV ZA ANGAŽOVANJE PRAVNOG EKSPERTA za realizaciju Projekta podrške djeci bez roditeljskog staranja

Zajednica Opština Crne Gore
Avda Međedovića 138
81000 Podgorica

Ponedjeljak – Petak: 8h – 16h

Newsletter

Najnovije vijesti, članci i resursi iz Zajednice opština, stižu direktno u vaš inbox svakog mjeseca.

© 2024 Zajednica Opština Crne Gore. Sva prava zadržana.

en_GB
Skip to content