Održiva mobilnost se odnosi na metode transporta koje su ekološki odgovorne, ekonomski održive i društveno inkluzivne. Obuhvata niz praksi i tehnologija dizajniranih da smanje uticaj transporta na životnu sredinu, poboljšavaju dostupnost za sve i podržavaju razvoj urbanih i ruralnih područja.
Održavanje mobilnosti uključuje integraciju sistema javnog prevoza, promociju nemotorizovanog transporta, usvajanje čistih tehnologija vozila i sprovođenje politike koje daju prioritet angažovanju građana i korišćenju održivih vidova transporta.
Različiti transnacionalni pozivi i tenderi za IPA fondove mogu pomoći opštinama i regionima da dodijele sredstva za različite mjere održive mobilnosti.
Inicijative održive mobilnosti imaju nekoliko ključnih ciljeva i ciljnih aktivnosti u održivoj mobilnosti, kao što su:
Smanjenje emisije ugljenika: Jedan od primarnih ciljeva je značajno smanjenje emisija stakleničkih plinova iz sektora transporta. To će se postići podsticanjem korišćenja javnog prevoza, vožnje biciklom, pješačenjem, te uvođenjem i korišćenjem električnih i hibridnih vozila. Smanjenjem ugljičnog otiska u regionu, želimo doprinijeti globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
Poboljšanje javnog zdravlja: Održavanje mobilnosti je usko povezano sa javnim zdravljem. Promovisanjem aktivnih načina prevoza kao što su pješačenje i biciklizam, te smanjenjem zagađenja vazduha kroz veće mogućnosti prevoza, inicijativa nastoji poboljšati cjelokupno zdravlje i dobrobit stanovništva. Čistiji vazduh, smanjeno zagađenje bukom i sigurnije ulice su ključne komponente ovog cilja.
Poboljšanje pristupačnosti i inkluzivosti: Održivi transportni sistem mora biti dostupan svima, uključujući starije osobe, osobe sa invaliditetom i one koji žive u udaljenim područjima ili područjima sa nedostatkom usluga. Inicijativa ima cilj stvaranja transportne mreže koja je inkluzivna, osiguravajući da svi pojedinci imaju pristup pouzdanim i pristupačnim opcijama mobilnosti.
Promovisanje ekonomskog rasta i inovacija: Održiva mobilnost nije samo zaštita životne sredine; takođe se radi o podsticanju ekonomskog razvoja. Ulaganjem u modernu, efikasnu saobraćajnu infrastrukturu i usluge, inicijativa će pomoći u stimulisanju ekonomskog rasta, otvaranju radnih mesta i podsticanju inovacija u transportnom i tehnološkom sektoru u regionu.
Izgradnja otpornih zajednica: Inicijativa prepoznaje važnost otpornosti u suočavanju sa globalnim izazovima kao što su klimatske promjene, ekonomska nestabilnost i društvena nejednakost. Razvojem održivog transportnog sistema, Zapadni Balkan može da izgrađuje jače, otporne zajednice koje su bolje opremljene da se nose sa ovim izazovima.
Inicijativa ProSUMP
Komponenta „Promovisanje regionalne promene o implementaciji planova održive urbane mobilnosti u zemljama Zapadnog Balkana” u okviru Otvorenog regionalnog fonda za jugoistočnu Evropu – energetika, transport i zaštita klime (ORF-ETC) ima za cilj podršku gradovima u jugoistočnoj Evropi (JIE) u jačanju kapaciteta lokalnih samouprava za implementaciju mjera održive mobilnosti. ORF-ETC je naručilo njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sufinansirala ga je Evropska unija. Komponenta se odnosi na tri nivoa. Prenos znanja, dobre prakse i iskustva zemlja EU u implementaciji Planova održive urbane mobilnosti (SUMP) odvija se putem postojeće regionalne mreže (npr. CIVINET Hrvatska-Slovenija-SEE). Na nacionalnom nivou će se ojačati kapaciteti Asocijacija opština kako bi bolje savjetovali opštine o izradi i implementaciji SUMP-a. Na lokalnom nivou, komponenta podržava odabrane lokalne samouprave u izgradnji organizacionih i tehničkih kapaciteta, koji su preduslov za uspJešnu implementaciju SUMP-a. Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) uključena je u inicijativu kao promoter i fasilitator na prenošenju dobrih iskustava iz zemalja EU u oblasti održive mobilnosti.
Platforma za učenje održive urbane mobilnosti (SUM) predstavlja glavnu platformu za učenje za opštinu i regione u reprezentativnoj zemlji na temu održive mobilnosti.
Za više informacija posjetite https://vvv.giz.de/en/vorldvide/31746.html
Više referenci o urbanoj mobilnosti potražite na dolje navedenim stranicama: